internethaber.com

İstanbul Kadıköy’deki simit arabaları, simitçilerin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarlandı.

İstanbul Kadıköy’deki simit arabaları, simitçilerin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden tasarlandı. Hijyene uygun olarak tasarlanan arabalar, simit satıcılarını hem soğuktan koruyacak hem de çok amaçlı olarak kullanılacak.

Kadıköy Belediyesi, simit arabalarına, simitçilere ve simitlere “hijyen ve estetik” standardını getirdi. Yeni nesil simit arabalarının tanıtımı için Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan simitçiler, ellerinde eldiven, maşa ve boyunlarındaki önlüklerle vatandaşlara simit ikram etti. Simitçilerin kışın soğuktan yazın ise sıcaktan korunması için branda ve şemsiyelerle çevrilen arabalar, çok amaçlı olarak kullanılmak üzere tasarlandı. Mısır, kestane gibi ürünlerinde pişirile bilenecek simit arabalarında satıcılar, yeni nesil simit arabası sayesinde rahata kavuştuklarını dile getirdi.

BAŞKAN ÖZTÜRK’TEN VATANDAŞA BEDAVA SİMİT

Tanıtımın ardından Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, simitçilere destek vermek için simitçi önlüğünü giyinip, eldivenle meydanda bulunan vatandaşlara simit dağıttı. Yeni simit arabalarını vatandaşlara tanıtan Başkan Öztürk, simit fırınlarında çalışanların ve esnaf simitçilerin hijyen eğitimi aldığını hatırlattı. Arabanın özellikleri hakkında bilgiler veren Başkan Öztürk, “Simit susamları arabanın içerisine döküldüğü zaman aşağıdaki temsimize dökülüyor. Bu yüzden simitçiler susamlarını hemen toparlayabiliyor hem de halkımıza sağlıklı ve hijyenik ortamda simitlerini tüketmesi sağlanılıyor. Aynı zamanda arabalarımızın etrafında çekili bulanan brandalarımızla simitçilerimizin üşümüyor” şeklinde konuştu.

internethaber.com

SİMİTÇİLER YENİ ARABALARINDAN MEMNUN

6 senedir simit sattığını söyleyen kadın esnaf, yeni arabaları çok beğendiğini belirtti. Esnaf, “Önceden açıktı arabamızın etrafı. Artık brandalarımız sayesinde kapalı bir ortamda simitlerimizi satabileceğiz. Daha hijyenik daha sağlıklı bir ortamda vatandaşa hizmete vereceğiz. Bizde bundan mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Londra’dan İstanbul’a geldiğini söyleyen bir vatandaş, “Londra’da böyle bir şey yok. Simit bile yok. Kadıköy’de de simit ve çay dağıtıldığını duyunca hemen simidimi ve çayımı almak için sıraya girdim. Çok güzel bir şey” dedi.

Seyyar Simitlerin tasarımını yapan Can Güvenir ise, kendi yapmış olduğu tasarımları Kadıköy’de görmekten mutluluk duyduğunu dile getirerek, “Bizler Kadıköy’ün sembolü olan fırınları araştırdık. Oralardan gelen verilerle Kadıköy’e sembol olabilecek ürün tasarladık” diye konuştu.
Dağıtılan simitlerin yanına çay ikramında yapıldığı tanıtımda, vatandaşlar bedava sahilde simit çay keyfi yaptı.